GORDIAN KNOT

Gordian Knot jest programem do ripowania filmów DVD do kodeków DiVX, XViD, a w ostatniej wersji do cieszącego się coraz większą popularnością kodeka x264 (darmowa wersja kodeka H264). Można nim także konwertować materiał nagrany przy pomocy karty DVB. GK wykorzystuje skrypty AVS co daje bardzo dobrą jakość konwertowanego materiału, szczególnie przy zastosowaniu kodeka x264 (przy dobrym ustawieniu programu praktycznie nie widać kompresji). Posiada bardzo wiele opcji, nie wszystkie są tu opisane, więcej jego opisów można znaleźć na stronie: www.divx.pl oraz na stronie domowej: http://sourceforge.net/projects/gordianknot/.

Poniżej opisałem jak w według mnie najkrótszy sposób przekonwertować materiał nagrany za pomocą karty DVB (nadawanego w MPEG2) do kodeka x264. Najpierw musimy ściągnąć ze strony domowej pliki Gordian Knot Rip Pack i Gordian Knot Codec Pack oraz kodek x264 ze strony: x264.nl i zainstalować wszystkie trzy pliki. Do oglądania materiału zripowanego do tego kodeka należy zainstalować ffdshow (dostępny także na stronie x264.nl). Po zainstalowaniu GK uruchamiamy go, przechodzimy do zakładki 'Options' i wybieramy język Polski.

Teraz przechodzimy do zakładki 'Ripowanie' i klikamy na przycisk pod napisem 'Przygotuj VOBy', uruchomi się DGIndex. Po uruchomieniu z menu 'File' wybieramy 'Open' i otwieramy nasz plik *.mpg jeśli materiał, który chcemy konwertować został podzielony na więcej części to klikamy dodatkowo na 'ADD' i otwieramy następną część, jeśli nie to klikamy 'OK' i w okienku 'WARNING...' też 'OK'. DGIndex otworzy pliki które wczytaliśmy.

Teraz w menu 'Video' wybieramy: 'iDCT Algorithm' -> '64-bit Floating Point', reszty opcji nie zmieniamy. Jeżeli film jest za ciemny można go rozjaśnić wybierając opcję 'Luminace Filter'. W menu 'Audio' wybieramy 'Track Number' -> 'Track 1' i 'Output Method' -> 'Demux All Tracks (AC3, MPA, DTS, AAC)'. Po tych czynnościach klikamy na menu 'File', a następnie 'Save Project [F4]', podajemy nazwę projektu i czekamy aż program go zapisze. Po zakończeniu pracy można go wyłączyć.

Teraz w Gordian Knot klikamy na 'Reset', przycisk ten jest po prawej stronie na dole. Później klikamy na 'Otwórz', jest z lewej strony na dole i otwieramy wcześniej zapisany projekt. Pojawi się nowe okno, w którym narazie nic nie robimy. Przechodzimy do zakładki 'Bitrate'. W 'Audio A' wybieramy jakie ma być Bitrate, ja najczęściej wybieram 128KBitów/s gdy ripuje na 1CD lub 256KBitów/s gdy na 2CD. Kodek wybieramy 'x264' (kodowanie do XViDa wygląda tak samo, wystarczy tylko wybrać ten kodek), rozmiar ustawiamy 697MB ponieważ GK zawsze wychodzi plik około 3-4MB większy i ustawiamy na ilu CD ma być film, przypadku gdy wybraliśmy więcej niż 1CD zaznaczamy 'Rozdziel plik końcowy na płyty'. W części 'Przeplatanie i Koszty-AVI' ustawiamy wszystko tak jak na obrazku poniżej.

Przechodzimy do zakładki 'Rozdzielczość'. Jeśli film mamy w nagrany w rozdzielczości 720x576 lub 704x576 to w "Proporcje obrazu źródłowego" wybieramy "PAL pełnoekranowy (4:3). W przypadku gdy mamy inną rozdzielczość filmu wybieramy 'inny.....' i wpisujemy taką liczbę żeby rozdzielczość wyjściowa była 640x480, chyba że film był nadawany w formacie 16:9 wtedy wybieramy 'PAL panoramiczny (16:9)'. Jeśli już mamy ustawioną rozdzielczość to w 'Przycięcie' klikamy na przycisk 'Auto. Przyc.' i potem na 'Przytnij wszystko'. Teraz w drugim okienku możemy zobaczyć rezultat przycinania, jeśli program źle przyciął klikamy na 'Piksel' i ręcznie przycinamy. Zostało nam już tylko ustawienie rozdzielczości wyjściowej. Ustawiamy ją suwakiem, należy wybrać taką rozdzielczość aby w 'Bity/(Piksel*Klatka)' była liczba większa niż 0.200, im większa liczba tym lepsza jakość.

Teraz przechodzimy do drugiego okna. Klikamy na przycisk 'Zapisz i Koduj' w nowym okienku nic nie zmieniamy. Jeśli chcemy zobaczyć jak będzie wyglądać film po konwersji możemy kliknąć na 'Podgląd' (w podglądzie nie będzie dźwięku). Teraz klikamy na przycisk 'Zapisz', zapisujemy nasz projekt i zamykamy okno (tylko okno, nie GK).

Przechodzimy do zakładki 'Enkoder' i klikamy na przycisk Dodaj pracę. W nowym oknie w zakładce 'Dźwięk 1' klikamy na przycisk 'Wybierz' i otwieramy plik *.mpa o takiej nazwie jak nasz projekt. Po otwarciu klikamy na 'MP3 xx kBit/sek. średnie Bitrate' wpisujemy bitrate audio, które wpisaliśmy wcześniej.

Teraz przechodzimy do zakładki 'x264'. W 'x264 codec setting' klikamy na przycisk 'First Pass' i w okienku, które się pojawi nic nie zmieniamy tylko klikamy na 'OK'. Tak samo robimy z przyciskiem 'Second Pass' (jeśli tego nie zrobimy GK wysypie się przy konwersji). Teraz klikamy na przycisk 'Add Job to Encoding Queue' (Dodaj pracę do kolejki). Pojawi się okienko, w którym program pyta się czy zacząć konwersje. Jeśli konwertujemy tylko jeden film to klikamy na 'Yes' jeśli więcej to na 'No' i po dodaniu następnych filmów klikamy na 'Start'.

Gordian Knot zacznie konwersje, niewolno wyłączać programów które się będą uruchamiały podczas niej. Na moim komputerze (Athlon 2000+, 1GB RAM) konwersja jednego filmu do x264 trwa około 4-5 godzin. Po zakończeniu zamykamy GK i w katalogu w którym zapisaliśmy projekt szukamy pliku *.avi, który zajmuje około 700MB, resztę plików kasujemy. Uwaga: niemożna używać w nazwie projektu polskich liter bo program się wysypie.