KONSTRUKCJE - OŚWIETLENIE CHOINKOWE

Tym razem jedna z większych konstrukcji. Ledowe oświetlenie choinkowe. Tego typu oświetlenie chciałem zrobić już dawno, jednak ceny ledów nawet w większych ilościach są duże. Jednak ostatnio pojawiły się oświetlenia ledowe typu 'Made in China' w cenie 1/3 samych ledów w sklepie. Niestety oświetlenia te okazały się bardzo kiepskiej jakości, ledy potrafiły odpaść już przy rozwijaniu! W dodatku były zasilane prosto z sieci więc nie nadawały się na dwór, a taki był główny cel mojego oświetlenia. Owszem istnieją oświetlenia zewnętrzne w sklepach, ale cena odpowiednia i w dodatku i tak trzeba by ciągnąć po ogródku 230V. Zatem wykorzystując ledy z tych oświetleń zrobiłem własne.
Komplet składa się z czterech oświetleń, każde innego koloru - czerwone, żółte, zielone i niebieskie. Zasilane są z 12V, czyli napięcie bezpieczne, mogące być na dworze. W sumie jest to 316 ledów - 80 zielonych i niebieskich, 78 czerwonych i żółtych, różne ilości są spowodowane różnicą napięć poszczególnych kolorów. Ledy są łączone szeregowo w obwodach po 4 (zielone i niebieskie) lub 6 (czerwone i żółte), tak aby spadek napięcia był odpowiedni dla napięcia około 12V. Przewód zastosowany to kabel głośnikowy 0,20mm2. Miejsca lutowa przewodów do nóżek ledów zalałem żywicą epoksydową tak aby nie dostała się woda.
Zasilanie i sterowanie - wykorzystałem oryginalny sterownik dołączony do oświetleń. Jest to specjalnie w tym celu wyprodukowany układ M80056B (nota katalogowa), oryginalne tyrystory PCR406 zamieniłem na tranzystory NPN rozmiarów smd i oporniki na odpowiednie, tak aby układ zaczął działać z 12V. Mimo to sporym problemem okazało się odpowiednie zasilenie tego układu, producent zrezygnował z wbudowanego generatora, a za 'sygnał zegarowy' służy 50Hz z sieci. Związku z tym całość złożyłem w obudowie z transformatorem, a 'sygnał zegarowy' odpowiednio podłączyłem. Jest to typowa obudowa dla zasilaczy we wtyczce. Całość pobiera max 8W (świecenie ciągłe).
Niedawno zrobiłem jeszcze dodatkowe oświetlenia tym razem krótsze składające się z 40 ledów w kolorach czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim i białym. Te oświetlenia nie są podłączane pod sterownik, więc świecą ciągle.
    Zdjęcia sterownika:

    Zdjęcia oświetlenia:

    Filmy: