SERWIS PC - HOTFLASH

HotFlash to dla większości tajemniczo brzmiące określenie, które można przetłumaczyć jako 'programowanie na gorąco', czym ta metoda niewątpliwie jest. Jednak podejmując ryzyko można bez dodatkowych kosztów przywrócić płytę główną do życia.
Czasem może się zdarzyć że BIOS na płycie głównej zostanie uszkodzony, jak wiadomo taka płyta nie wystartuje. Przyczyn może być wiele, wgranie niewłaściwej wersji dla danej płyty, zanik prądu lub zawieszenie się programu w trakcie aktualizacji, wirus lub uszkodzenie układu w którym znajduje się BIOS. W niektórych przypadkach pozostanie tzw. BootBlock, czyli obszar BIOSu odpowiedzialny tylko za wystartowanie komputera w minimalnej konfiguracji, aby wgrać poprawny BIOS. W tym przypadku wystarczy odpowiednio spreparowana dyskietka startowa, płyta CD/DVD lub Pendrive zawierająca potrzebne pliki. Niestety jeśli nie mieliśmy tyle szczęścia pozostaje programowanie układu Flash/EEPROM - to właśnie w nim znajduje się ów BIOS. Najlepszym sposobem jest użycie programatora, tylko trzeba najpierw go mieć. Niektóre serwisy życzą sobie za taką usługę nawet do 100zł! co czasem może przewyższać wartość płyty. Istnieje jeszcze trzeci sposób, to właśnie HotFlash, o którym tu mowa. W skrócie polega to na włączeniu sprawnego komputera i podmianie układu na nasz w celu zaprogramowania go. Stad nazwa tej metody, gdyż wszystkie czynności odbywają się przy włączonym komputerze!
Więc czas zacząć. Najpierw należy zlokalizować na płycie głównej odpowiedni układ. Łatwo go rozpoznać gdyż znajduje się na nim naklejka informująca o firmie i wersji BIOSu wgranego pierwotnie przez producenta.  Stosowane są trzy typy, w nowszych płytach są to układy tzw. Serial Flash w obudowach DIP8, w starszych PLCC32 lub DIP32. Układy te zazwyczaj znajdują się w podstawce służącej do szybkiego demontażu układu. W niewielu przypadkach układy te są wlutowane, w takim wypadku pozostaje jego wylutowanie specjalistyczną lutownicą. Jednak w takich przypadkach producenci wyposażają płyty w funkcję Recovery Bios, działającą podobnie do opisanego wyżej BootBlock'a - informacji należy szukać w instrukcji płyty głównej.
Po wymontowaniu odpowiedniego układu, należy odczytać jego model. Jeśli znajdują się na nim jakieś naklejki należy je odkleić. Model układu będzie podobny do tych ze zdjęcia. Odczytany model należy podać wujkowi Google, aby się dowiedzieć jaką układ ma rozmiar i jakim napięciem jest zasilany, co będzie potrzebne przy poszukiwaniu odpowiedniej płyty głównej. Można także sprawdzić czy układ jest obsługiwany przez program UniFlash, gdyż nim będziemy programować układ.
 
Do HotFlasha najlepiej znaleźć identyczną płytę główną. Jeśli jednak nie mamy do niej dostępu należy znaleźć płytę z takim samym lub podobnym chipsetem (chodzi o tego samego producenta). W większości przypadków należy szukać według reguły:
  -DIP32 5V - starsze płyty główne
  -PLCC32 5V - płyty z chipsetami VIA, oraz starsze z BIOSami w podstawkach PLCC32
  -PLCC32 3,3V FWH (Firmware Hub) - płyty z chipsetami Intel 8xx i nowszymi
  -PLCC32 3,3V LPC - płyty z chipsetami z rodziny nForce
  -DIP8 - najnowsze płyty główne
Teraz przygotowujemy dyskietkę startową ,płytę CD/DVD lub Pendrive zawierającą prawidłowy plik z BIOSem oraz program UniFlash, który wykorzystamy do zaprogramowania. Gdy wszystko gotowe uruchamiamy komputer z przygotowanego nośnika. Potem należy ostrożnie, aby nie spowodować zwarcia (które może uszkodzić płytę!) wyciągnąć układ ze sprawnej płyty i włożyć nasz. Po podmianie wpisujemy w wierszu poleceń X:\>uniflash (X - litera nośnika na którym znajduje się program) i potwierdzamy enterem. Po uruchomieniu programu powinien wyświetlić się również model naszego układu Flash, przykładowo: Flash ROM chip: SST 49LF020/3V (LPC). Jeśli program wyświetla Unknown Flash oznacza to, że układ nie pasuje do płyty głównej i nie da się go na niej zaprogramować. Więc trzeba szukać innej.
Aby zaprogramować układ wybieramy Flash BIOS image INCLUDING bootblock. Program poprosi o nazwę pliku, wpisujemy nazwę naszego pliku z biosem i potwierdzamy enterem. Pojawi się jeszcze potwierdzenie programowania, wciskamy Y (Yes - Tak). Powinno rozpocząć się programowanie po którym program przeprowadzi weryfikację. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie Last write status zmieni się na zielony napis SUCCESS. Można już wyłączyć komputer i zamienić układ na oryginalny, a nasz spowrotem włożyć do płyty i sprawdzić czy działa. Jeśli nie można jeszcze wykonać ClearCMOS, poprzez przestawienie odpowiedniej zworki na płycie lub wyciągnięcie baterii. Informacje gdzie naleźć tę zworkę znajdują się w instrukcji płyty. Gdy również to nie pomogło, trzeba szukać jeszcze innej przyczyny.
Warto też przed rozpoczęciem HotFlasha poczytać porady i doświadczenia użytkowników forum Elektroda.

ZABRANIAM KOPIOWANIA OPISU BEZ MOJEJ ZGODY!