TUNERY - RECENZJA: WIWA AN200 I AN220

Wiwa wprowadziła do sprzedaży dwa modele anten do odbioru DVB-T - AN200 i AN220. Anteny to żadna nowość, bo identyczne już od jakiegoś czasu są dostępne w sprzedaży pod innymi markami. Są to konstrukcje typu biquad ze zintegrowanym nisko szumowym wzmacniaczem oraz w pełni wodoodporne. Anteny są dostosowane do zasilania bezpośrednio z tunera napięciem 5V, jest to duża zaleta tych anten.

Obydwa modele to w zasadzie ta sama antena, różnica jedynie polega na tym, że do AN220 dodatkowo dodano zasilacz. To w przypadku gdy nie ma możliwości zasilenia anteny bezpośrednio z tunera. Tu bardzo ważna uwaga dotycząca modelu AN220. Dołączony zasilacz jest 12V, ale w separatorze który również znajduje się w zestawie jest dodatkowy stabilizator na 5V. Czyli tak na prawdę antena jest również zasilana napięciem 5V, tak jak z tunera. Ostrzegam wszystkich o tym, aby przypadkowo nie podłączyli anteny do zasilacza ze "zwykłych" anten, który podaje napięcie 12V do zasilania wzmacniacza.
Serwis Wiwy był bardzo ciekawy jak ich antena sprawdza się w różnych warunkach - jak wiadomo w Warszawie wszystkie obecnie nadawane MUXy są z dużymi mocami, plus do tego doświetlenie centrum z nadajników niskich mocy na PKiN. Przy takich warunkach odbiór jest bardzo dobry i praktycznie każda antena się do tego nada.
Inaczej sprawa wygląda na Śląsku. Przykładowo w Gliwicach, gdzie oprócz polskich MUXów możemy również odbierać bardzo silne sygnału z czeskich nadajników, położonych w większości na górskich szczytach i nadających z dużymi mocami. Żeby było jeszcze ciekawiej, jest u nas MUX, który jest zakłócany przez inny, nadający z Czech na tym samym kanale.  Można więc śmiało stwierdzić, że jest tutaj niezłe laboratorium do badania anten.

W związku z tym podesłali mi jedną sztukę i poprosili o sprawdzenie jak taka antena będzie u mnie odbierać. Przy okazji postanowiłem też coś napisać o tej antenie, bo to konstrukcja ciekawa i dość nietypowa.

Zestaw z składa się z:
- anteny AN220
- gotowego przewodu antenowego o długości ok. 3m (co ważne wtyk do anteny ma dodatkowo gumową osłonkę chroniącą go przed warunkami zewnętrznymi)
- zasilacz 12V/125mA
- separator (z wbudowanym wewnątrz stabilizatorem 5V)
- uchwyt montażowy (giętki - można wygiąć w dowolnym kierunku)
- zestaw uchwytów oraz kołków montażowych (pozwalający zamontować antenę na maszcie, do ściany, lub do powierzchni drewnianych)
- instrukcja obsługi

Pora na rozpisanie MUXów możliwych do odbioru na terenie GOPu - Górnośląski Okręg Przemysłowy. Są to kolejno:
kanał 36 - Czechy, MUX1, nadajnik na górze Pradziad, moc 100kW
kanał 37 - Czechy, MUX2, SFN - Ostrava/Hostalkovice/Łysa Góra, moc 100kW
kanał 38 - Polska, MUX2, nadajnik RTON Wisła/góra Skrzyczne, moc 2,5kW
kanał 49 - Polska, MUX2, nadajnik RTCN Katowice/Kosztowy, moc 63kW
kanał 51 - Polska, MUX3, nadajnik RTCN Katowice/Kosztowy, moc 2,5kW
kanał 51 - Czechy, MUX3, nadajnik na górze Pradziad, moc 100kW
kanał 53 - Czechy, MUX2, nadajnik na górze Pradziad, moc 100kW
kanał 54 - Czechy, MUX1, SFN - Ostrava/Hostalkovice/Łysa Góra, moc 100kW
kanał 55 - Polska, MUX1, nadajnik RTCN Katowice/Kosztowy, moc 25kW
kanał 62 - Polska, MUX1, nadajnik RTON Wisła/góra Skrzyczne, moc 25kW

Odległości i wysokości do nadajników (dane wg strony www.dvbtmap.eu):
RTCN Katowice/Kosztowy - około 40km, wysokość 308m
RTON Wisła/góra Skrzyczne - około 76km, wysokość 1249m
Czechy - Łysa Góra - około 86km, wysokość 1324m
Czechy - Pradziad - około 100km, wysokość 1490m

Jak widać nadajników jest kilkanaście, a wymieniłem tylko te, które stosunkowo łatwo odebrać w Gliwicach. Najbardziej problematyczny w odbiorze jest kanał 51. Nie dość, że jest on nadawany z małą mocą, to zakłóca go silny sygnał z czeskiego nadajnika. W efekcie czego, jego stabilny odbiór zapewniają jedynie mocno kierunkowe anteny, które cechują się dobrym tłumieniem bocznych sygnałów. Popularne anteny siatkowe nie radzą sobie z odbiorem. Według opisu na pudełku, antena WIWA AN220 to również silnie kierunkowa antena. Dalej przekonamy się jak jest w rzeczywistości.

Antena Wiwy ma dołączony przewód antenowy, jednak jest on zbyt krótki, aby użyć go do podłączenia anteny na zewnątrz. W praktyce nadaje się on jedynie gdy zdecydujemy się używać anteny jako pokojowej i zamocowania jej do ściany lub innej powierzchni. Do montażu anteny dołączone są również cybanty, pozwalające zamocować ją na wszelkiego rodzaju  rurach, barierkach balkonowych itp. Jedna uwaga cybanty pozwalają na montaż na rurach o maksymalnej średnicy ok. 36mm. Dla przykładu popularne maszty antenowe mają średnicę 40mm.

Na co dzień korzystam z anteny ATX-91 ze wzmacniaczem MC-9102 obecnie zasilonym napięciem 5V. Zamontowana jest ona na wysokości około 6-7m n.p.t. i ustawiona idealnie w kierunku nadajnika RTCN Katowice/Kosztowy. Do którego mam jakieś 40km w linii prostej. Profil terenu korzystny, bez przeszkód terenowych (wzniesień itp).
Ponieważ antena ATX-91 to antena silnie kierunkowa, w rezultacie czego praktycznie jestem w stanie na niej obecnie odbierać jedynie MUXy z katowickiego nadajnika. Czeskie kanały są dobrze tłumione i w tunerze jedynie jestem wstanie stwierdzić, że coś na danym kanale występuje, nie da się uzyskać odbioru. Dzięki temu też mam możliwość stabilnego, mimo jednak słabego sygnału, odbioru MUX3.
Antenę od Wiwy zamontowałem na tym samym maszcie co mój ATX-91, jakieś 2 metry niżej i ustawiłem w tym samym kierunku. Umiejscowienie anteny nie jest najlepsze, bo kierunki do nadajników praktycznie z każdej strony ma zasłonięte przez domki jednorodzinne. Uznałem jednak, że skoro ma być ona montowana w pomieszczeniach lub balkonach zamontowanie anteny w takim miejscu będzie najbardziej odpowiednie dla sprawdzenia odbioru.
Jak widać na zdjęciach w porównaniu z ogromną anteną kierunkową, AN220 jest praktycznie niezauważalna i posiada o wiele ładniejszy design.

Poniżej obrazki przedstawiające odbiór na tunerze WIWA HD90, oczywiście wskazania sygnału nie należy się zbytnio sugerować, ponieważ jedynie profesionalne wskaźniki pokazują rzeczywiste parametry sygnałów.

kanał 36 kanał 37 kanał 49
kanał 53 kanał 54 kanał 55
Przy obecnym ustawieniu anteny nie udało się odebrać:
- kanał 38 - nadajnik RTON Wisła/g. Skrzyczne, nadajnik nadaje z bardzo małą mocą i znajduje się daleko, możliwe jednak, że gdyby antenę zamontować znacznie wyżej i ustawić precyzyjnie kierunek udałoby się odebrać
- kanał 51 - antena odbierała zarówno sygnały z polskiego jak i czeskiego nadajnika, przez co wzajemnie się one zakłócały
- kanał 62 - nadajnik RTON Wisła/s. Skrzyczne, nadajnik nadaje z małą mocą i znajduje się daleko, możliwe jednak, że gdyby antenę zamontować znacznie wyżej i ustawić precyzyjnie kierunek udałoby się odebrać

Jak widać powyżej, antena Wiwy mimo ustawienia w kierunku nadajnika RTCN Katowice/Kosztowy odbierała również sygnały z innych kierunków. W dodatku te sygnały wcale nie były wiele słabsze. W dodatku silny sygnał czeskiego nadajnika na kanale 51 uniemożliwił odbiór MUX3 z Katowic. Zatem nie jest prawdą, że jest to antena silnie kierunkowa. Jej kierunkowość przyrównałbym do takiej jak w antenach siatkowych.

Podczas sprawdzania skupiłem się na odbiorze MUXów z katowickiego nadajnika. Przez kilka dni używałem anteny do oglądania. Przez ten czas nie wystąpiły żadne problemy. Sygnał był stabilny, nie występowały żadne zakłócenia np. od sieci komórkowych, energetycznych czy przejeżdżających samochodów. Również złe warunki atmosferyczny (np. ulewa) nie pogorszyły odbioru.

Dodatkowo zamieszczam obrazki przedstawiające odbiór analogowy z katowickiego nadajnika na karcie Pinnacle PCTV 300i.
Moce i kanały można sprawdzić w wykazie Emitela: LINK
 

Odbiór kanałów analogowych zamieszczam tylko jako poglądowy, bo antena przecież ma być użytkowana do odbioru DVB-T. Niemniej jak widać, również kanały analogowe w większości odbierane są w przyzwoitej jakości. Wyjątkiem jest TVN, który jest nadawany ze znacznie mniejsza mocą.

Podsumowanie.
Wielką zaletą anteny jest jej konstrukcja, przez co można ją zamontować w nietypowych miejscach np. barierki balkonowe i nie rzuca się w oczy. W blokach gdzie często nie wolno montować czegokolwiek do ścian zewnętrznych taka antena będzie dobry rozwiązaniem. Po niewielkich modyfikacjach możliwy stać się może również montaż do framug okiennych. Drugą zaletą anteny jest dostosowanie jej zasilania bezpośrednio z tunera DVB-T napięciem 5V. W tradycyjnych antenach przedwzmacniacze antenowe wymagają najczęściej zasilania 12V, przez co trzeba stosować dodatkowy zasilacz. Wszystkie obecnie sprzedawane tunery marki Wiwa posiadają możliwość włączenia zasilania anteny, zatem są przystosowane do anten AN200 i AN220.
Do wad anten Wiwa zaliczyłbym słabą kierunkowość, podobnie jak anteny "siatkowe", i te anteny odbierają z wielu kierunków. Druga według mnie wada to zbyt mała średnica cybantów do montażu na rurze. Bez przeróbek nie da się anteny zamontować na typowym maszcie antenowym, które mają standardowo średnicę 40mm.

Dla kogo są anteny WIWA AN200 i AN220?
Każdego kto nie chce albo nie ma możliwości montażu tradycyjnej anteny kierunkowej, a ma dobre warunki odbioru. Antena na pewno sprawdzi się przy odległościach do 40km, gdzie nie ma wielu przeszkód dla sygnału. Przy mniejszych odległościach można też użyć anteny jako pokojowej. Tam gdzie odbiór będzie utrudniony lub odległość do nadajnika znacznie większa lepiej zastosować tradycyjną antenę kierunkową.